8 Ocak 2010 Cuma

FRİDA KAHLO: YÜRÜYEMİYORSAM, DANS EDERİM BEN.

Meksikalı ressam Frida Kahlo, tam adıyla Magdalena Carmen Frida Kahlo Cardelon, 47 yıllık ömrüne bir çok farklı hayat sığdırdı. Tüm dünyaya adını duyuran bir ressamınkini, kocasına bağlı, tutkulu bir eşinkini, bazense eşini aldatan bir kadınınkini... Bir feministinkini, bir komünistinkini ve yaşamı boyunca 32 ameliyat geçiren, yaşama tutkuyla bağlı savaşçı bir hastanınkini...

Macar Yahudi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Madilde Cardelon Gonzales'in dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Frida, altı yaşında geçirdiği çocuk felcinin sonucunda, henüz yeni başlayan yaşamına, bir bacağı özürlü olarak devam etti.
Tüm arkadaşlarının "tahta bacak Frida" diye alay ettiği bu inanılmaz kadın, sakat bacağına ve daha geçireceği bir dolu rahatsızlık ve ameliyata rağmen, bir insan ömrüne sığdırılması zor, bir dolu farklı hayatı yaşayarak, herkesten öcünü aldı.

O, "yürüyemedi ama dans etti."

AKTİVİST FRİDA!

Ünlü ressam Diego Rivera'nın eşi ve Ressam Frida Kahlo olarak tanınan bu sanatçı ruh, aynı zamanda döneminin en önemli aktivistlerindendi. 1929 yılında Meksika Komünist Parti'ye üye olan ve bu dönemde bazı önemli politik ve sanat çevreleriyle yakınlaşan Kahlo, bir süre sonra 6 Temmuz 1907 olan doğum tarihini bile reddedip, doğum gününü, Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamasını istemiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder